טיפולים לכאבי שיניים

טיפולים לכאבי שיניים

בעשרת הפחדים הגדולים של האדם מככבים בגאון כאבי שיניים. מחקרים מראים כי 10-20% מהאוכלוסייה נמנעים מביקור אצל רופא שיניים בשל חששם הכבד מהכאבים.

הימנעות מביקור במרפאת השיניים לשם קבלת טיפולים חיוניים ותחזוקה שוטפת מובילה לכך שרק בעת הופעת כאבים עזים אותם אנשים מגיעים ניגשים לקבלת טיפול ואז זה כבר כואב מדי ורק מחזק את הפוביה שלהם. לשם הסדר והורדת מפלס החשש נמנה את הסיבות המרכזיות המובילות לכאבי שיניים וכיצד ניתן לטפל בהם.

 

סיבות לכאבי שיניים

כאבי שיניים עשויים להופיע ללא התראה מוקדמת, בזמן הכי לא צפוי והכי פחות נוח, ובעצם מתי נוח לסבול מכאבים חזקים בחלל הפה?

שיניים מורכבות ממספר שכבות כאשר העיקריות בהן מוך השן, מלט השן, וזגוגית השן המוכרת בשמה זגוגית השן. פגיעה בכל אחת מהשכבות עלולה לגרום להופעת כאבי שיניים. כמובן כי ניתן לחלק את הכאבים לשני סוגים: אלה הנגרמים מפגם גנטי ו/או היגיינה ירודה וכאבי לוואי הנגרמים מטיפול שיניים.
ביקור אצל רופא שיניים לטובת קבלת טיפול ראשוני הינו המענה הראשוני אותו צריך לקבל בעת הופעת כאבים אך מעבר לכך ישנה חשיבות גדולה להבנת הסיבות ולמניעתן בטרם עת.

 

 בעיות שיניים נפוצות

 

עששת הינה אחת מהבעיות הנפוצות ביותר בפה האדם, זוהי מחלה זיהומית בה מתרחש הרס הדרגתי של שכבת הזגוגית ואט אט מתפשטת לשכבות נוספות. לעששת שלבים שונים וכמובן כי ככל שתמהרו להקדים טיפול לעששת כך תחסכו נזקים גדולים לשיניים.

דלקת שיניים גם היא נמנית על הסיבות המובילות להופעת כאבים. חשוב לדעת כי דלקת בשן איננה הגורם לבעיה אלא תסמין של ליקוי אחר. עששת באזור מוך השן יכולה גם היא לגרום להופעת דלקות. בהבחינכם באודם, נפיחות ו/או עליית חום אז יתכן כי אתם סובלים מדלקת בשן.

דלקת חניכיים לעומתה תתבטא בדימומים בעת הצחצוח והיא תוצר ישיר של חיידקים המצוים בכיסי החניכיים. דלקת חניכיים תגרום להופעת אבן שן, הבל פה ואף נסיגת חניכיים.

 

?איך לטפל בבעיות שיניים

ככל רצוי לזכור כי הטיפול הטוב ביותר לכל בעיות השיניים הינו מניעה. ביקורים תכופים אצל השיננית, טיפולים יזומים אצל רופא השיניים, צחצוח פעמיים ביום ושימוש בחוט דנטלי יבטיחו את הפחתת הבעיות ומניעת כאבי שיניים מיותרים.
צחצוח שיניים בעזרת משחות המכילות ריכוזי פלואוריד גבוהים (PPM 1500ׂ) יסייעו למנוע הצטברות חיידקים והופעת אבנית בשיניים, אשר הם הגורמים לתופעת הדלקת בחניכיים.
כמו כן, ניקוי אבן שן בעת ביקורכם במרפאת השיניים גם כן יאיץ את התהליך.
בכל הקשור לתהליכי עששת כדאי למהר לפנות לרופא עם הופעת הסימנים הראשונים. ככל שתמהרו לטפל בעששת כך צפוי נזק קטן יותר. בעת הופעת דלקת בשיניים מלבד הטיפול המקומי יש לחקור את הסיבה האמיתית להופעת הכאבים. אנטיביוטיקה איננה מהווה טיפול לטווח ארוך ורק מסייעת בהורדת הנפיחות והתסמינים הנגרמים מהדלקת.