גמילה מסמים קלים - איך לגרום לאדם מכור להסכים לקבל טיפול

ממבט ראשון, שמם של הסמים הקלים מרמז על שימוש בסמים בלתי מזיקים כמעט. ואכן, הם נקראים כך מכיוון שקשה יותר להתמכר לחומרים השייכים לקטגוריית הסמים הזו וקל יותר להפסיק את השימוש בהם. עם זאת, החוק בישראל אינו מבדיל בין שימוש בסמים קשים לקלים, כך שכל אזרח שעובר על החוק צפוי לעונשים. בניגוד לסמים הקשים, הסמים קלים אינם גורמים בדרך כלל לנזק גופני, אך הנזק הנפשי עשוי להיות גדול.

צעירים רבים מתמכרים מתוך קלות דעת

מבין הסמים הקלים הנפוצים בארץ ניתן להזכיר את החשיש והמריחואנה. צעירים רבים מתחילים את השימוש בסמים אלה בעקבות לחץ חברתי המופעל עליהם. בין אם מדובר בבני נוער או סטודנטים באוניברסיטה, הצעירים מעוניינים להשתלב בקבוצה מסוימת, ועל כן הם מעשנים בצוותא במסיבות ימי הולדת או ביום הסטודנט מבלי להבין אט אט שהם מתחילים להתמכר.

אנשים הסובלים מהתמכרות לסמים קלים עלולים לסבול משינויים בהתנהגות, כמו גם לתסמיני עייפות וחוסר מוטיבציה לבצע פעולות יום יומיות. חלק אף מפתחים תסמיני דיכאון. המכורים לסמים הקלים מוותרים על תחביבים ועלולים אף לנשור מלימודים או לעזוב את מקום עבודתם. התנהגותם של המכורים משפיעה גם על הסביבה שמתחילה להתרחק מהם.

לשכנע את המכור להפסיק

אחת הבעיות הקשות יותר במהלך גמילה מסמים קלים היא לשכנע את המכור שהוא זקוק לטיפול. מכורים רבים אינם מודעים לבעייתם וחיים בגישה שהם יוכלו להפסיק את ההתמכרות ברגע שיחפצו בכך. חוסר המודעות למצב מעיקה רבות על בני משפחתו של המכור, ולעתים הם אובדי עצות לגבי המצב שאליו הם נקלעו. למרות הכול, המצב לעולם אינו אבוד ואפשר לשכנע את המטופל לפנות לעזרה:

מדוע המטופל מסרב לקבל טיפול – אחת השאלות הראשונות שאנו צריכים לשאול את עצמנו היא מדוע יקירנו אינו מוכן לקבל את הטיפול. בדרך כלל מדובר בחוסר רצון להודות בטעות. איש מאתנו לא אוהב להרגיש אשם, ותכונה זו נשמרת גם כאשר הסמים משפיעים על המוח.
-  המטופל צריך לפנות לטיפול בכוחות עצמו – לאחר שמבינים את בעייתו של המטופל, קיימת אפשרות לפעול בשתי דרכים. האחת היא לפנות בחשאי למוסד גמילה אשר ידבר על לבו של המכור וישכנע אותו להתחיל בדרך חדשה. אנשי מקצוע מיומנים מנוסים בשיחות עם מטופלים ויכולים להשפיע עליהם בדברי נועם. הדרך השנייה היא לגרום למכור ללכת לטיפול מבלי שהוא יבין שמדובר בטיפול. לדוגמה, אפשר לארגן קבוצת תמיכה בטענה שמדובר בסך הכול במפגש חברים.
-  ליצור סביבה נעימה יותר - אחת הסיבות שבגללן יכול המכור להשתמש בסמים היא בריחה מהמציאות. אם יש מריבות בבית, אי הסכמות בין בני הזוג או יחס בלתי הוגן כלפי המכור, הוא ישתמש בסמים קלים כדי להרגיש טוב יותר. משום כך, חשוב לשדר לאדם שאתם מוכנים לשנות עבורו את סדרי העולם ואתם מעוניינים בכך שהוא ירגיש טוב בקרבכם. המכור עדיין יזדקק לאנשי מקצוע כדי לצאת מהתסבוכת, אך הוא עשוי להסכים לשתף פעולה בקלות רבה יותר.

תהליך הגמילה

בניגוד לגמילה מסמים קשים, גמילה מסמים קלים אינה מלווה בתופעות לוואי קשות, כך שהמטופלים עוברים בעיקר טיפול נפשי ורגשי. המדריכים המקצועיים במוסד הגמילה מקיימים סדנאות קבוצתיות עבור המכורים, לצד שיחות נפשיות. הם מראים למכורים כי העולם יכול להיות מקום טוב גם ללא החשיש והמריחואנה. כמו כן, המדריכים מעודדים את הנגמלים לבצע פעולות מהנות כמו שחייה, ריצה או רכיבה על סוסים. גמילה מסמים במסגרת קבוצתית מאפשרת למכורים להכיר אנשים כמותם, ללמוד מניסיונם ובסופו של דבר להגיע להצלחה של גמילה מוחלטת.